Wykładzina do mieszkania – hit czy kit?

Zastanawiasz się, co położyć w salonie lub sypialni na podłogę? Już od wielu lat prym pod tym względem wiodą panele. Nic dziwnego! Można je dostać w ekonomicznej cenie, są łatwe w utrzymaniu czystości oraz wytrzymałe. Jednak osoby, które szukają oryginalnych rozwiązań do domu i nie lubią podążać za tłumem, zastanawiają się, na jaką alternatywną opcję można postawić. W ostatnim czasie do łask wraca wykładzina. Jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyła się z kiczem oraz wszyscy wymieniali ją na panele albo płytki podłogowe. Dowiedz się, dlaczego nowoczesna wykładzina to rozwiązanie godne zainteresowania.

Wykładzina – dlaczego  warto?

Nowoczesne wykładziny nie mają nic wspólnego z tymi, które znajdowały się w niemal każdy domu za czasów komuny. Różnią się zarówno wyglądem, wytrzymałością, jak i właściwościami. Przede wszystkim, są one wykonane ze sztucznych włókien, takich jak akryl, poliamid, poliester czy polipropylen. Materiały te nie tylko są wytrzymałe i odporne na ścieranie oraz na plamy, ale dodatkowo mogą mieć właściwości antyalergiczne oraz odpychające kurz. Wykładziny z powodzeniem mogą być stosowane nawet w mieszkaniach, gdzie mieszkają alergicy – wtedy warto wybierać przędze, która nie przyciąga roztoczy. Powinny one być wykonane w całości z syntetycznej przędzy, bez dodatku wełny czy jedwabiu. Wbrew pozorom, utrzymanie ich w czystość wcale nie powinno stanowić dużego wyzwania – niezbędny jest tylko dobry odkurzacz. Nie musisz obawiać się też plam – na przykład jeżeli w domu znajdują się dzieci lub zwierzęta. Na rynku dostępnych jest mnóstwo nowoczesnych środków, które bez problemu poradzą sobie z wszystkimi zabrudzeniami. Jak widać, nowoczesne wykładziny są naprawdę praktyczne i funkcjonalne. Dlaczego jeszcze warto się na nie zdecydować?

Ciepły i przytulny dom z wykładziną

Największą zaletą wykładzin w domu jest komfort, jaki zapewniają domownikom. Nie ma nic przyjemniejszego niż dotyk bosą stopą miękkiej i ciepłej w dotyku wykładziny – szczególnie, jeżeli na dworze panuje mróz lub właśnie wyszedłeś spod kąpieli. To doskonałe i bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci. Sprawia, że salon lub sypialnia stają się przyjemnym i przytulnym miejsce, w którym chce się wypoczywać i spędzać czas. Zaletą wykładzin są również właściwości wygłuszające – na co wpływa między innymi ich spodnia warstwa wykonana z gąbki, gumy kauczukowej lub filcu. Dzięki niej, w domu nie słychać kroków oraz inne hałasy są mniej dokuczliwe.

studio