Styl japoński w wyposażeniu wnętrz

Jeszcze do niedawna, wszystkie mieszkania naszych rodaków były utrzymane w podobnym stylu. Szczególną popularnością cieszył się zwłaszcza modny minimalizm, w którym dominowały biele i szarości oraz oszczędność formy. Obecnie jednak, nudne i surowe wnętrza odchodzą do lamusa. Coraz więcej osób zafascynowanych jest orientalną kulturą – ubrania, kosmetyki czy jedzenie z dalekiego wschodu podbija serca wielu kobiet i mężczyzn. Trend ten widać także we wnętrzach. Jak wprowadzić nieco japońskiego stylu do swojego domu? Poznaj nasze wskazówki.

Styl japoński w wyposażeniu wnętrz – co warto o nim wiedzieć?

Styl japoński we wnętrzach bywa też nazywany japandi – słowo to nawiązuje do poddawania się przemijaniu oraz bliskości natury. Co to oznacza w praktyce? Dla Japończyków ważne jest życie w harmonii, a każdy element powinien łączyć się w spójną całość, co pozwala uzyskać perfekcyjną symetrię i równowagę. Jest to widoczne we wnętrzach, które są wypełnione nowoczesnymi trendami, dobrze zorganizowane, a jednocześnie obserwuje się w nich tradycyjne detale. Ich cechą charakterystyczną jest duża ilość światła – najlepiej naturalnego. Wykorzystywane materiały także powinny być naturalne, na przykład drewniane. Nie może w nich zabraknąć elementów roślinnych – najlepiej oryginalnych małych drzewek nazywanych bonsai. Aranżacją okien także ma duże znaczenie – doskonałym wyborem będą bambusowe rolety lub żaluzje, które zapewnią domownikom prywatność, a jednocześnie pozwolą na wpuszczanie do środka promieni słonecznych.

Mieszkanie w stylu japońskim – jak je urządzić?

Jeżeli chcesz wprowadzić do wnętrza nieco japońskiego stylu, postaw na naturalne dodatki, wykonane z materiałów takich jak bambus, bawełna, len, papier czy też drewno. Kolory w domu powinny być utrzymane w stonowanych odcieniach – dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie barw ziemi, przełamanych metalicznymi odcieniami, na przykład brązem czy srebrem. Japandi należy do stylów minimalistycznych – na półkach nie powinny więc znajdować się duże ilości bibelotów. Dekoracje powinny być starannie wykonane – może to być między innymi piękny abażur.

studio