Rodzaje farb łazienkowych

Minęły już czasy, w których łazienka od sufitu do podłogi pokryta był kafelkami, co przypominało basen pływacki. Obecnie płytki używane są tylko tam, gdzie jest to niezbędne – na przykład w okolicy umywalki, wanny lub pod prysznicem. Reszta pomieszczenia wykończona jest w inny, bardziej subtelny sposób. Ściany najczęściej pomalowane są wysokiej jakości farbą w atrakcyjnym odcieniu. Jeżeli dopiero planujesz aranżację swojej łazienki lub chcesz przeprowadzić jej metamorfozę, być może zastanawiasz się, jaki rodzaj farby będzie najlepszym wyborem do tego pomieszczenia? Poznaj nasze propozycje.

Farba do łazienki – o czym powinieneś pamiętać?

Łazienka to wymagające pomieszczenie, więc do jej aranżacji należy podejść bardzo starannie. Dzieje się tak głównie ze względu na trudne warunki, które w niej panują – a w szczególności wilgoć lub bezpośrednie działanie wody. Użycie zwykłej farby, która nie jest przeznaczona do łazienki mogłoby nie przynieść pożądanych efektów – po krótkim czasie z pewnością doszłoby do jej łuszczenia się lub powstania nieestetycznych plan lub przebarwień. Nawet przy dobrze funkcjonującej wentylacji, warto więc wybrać specjalne farby przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Czym się one wyróżniają? Między innymi są odporne na zachlapania oraz szorowanie i stosowanie silnych detergentów. Często zapobiegają też powstawaniu ognisk pleśniowych.

Rodzaje farb łazienkowych

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów farb łazienkowych, które zapewniają trwałość i są odporne na zmywanie. Przykładem mogą być farby lateksowe – między innymi połyskliwe lub półmatowe. Często są barwione na żywe kolory oraz ciepłe w dotyku, dzięki czemu podkreślają aranżację pomieszczenia. Innym przykładem są farby emulsyjne, inaczej nazywane akrylowymi – mają śliską i błyszczącą powierzchnię oraz chętnie stosowane są zamiast kafelek łazienkowych. Ich wadą jest długi czas schnięcia. Jeszcze innym rodzaje farb odpornych na działanie wody są produkty epoksydowe. Wyróżniają się szeroką paletą barw. Ich atutem jest łatwa aplikacja.

studio