Narzędzia do formowania drzewek Bonsai

Drzewka Bonsai coraz częściej pojawiają się w domach naszych rodaków. Modna na nie przybyła do nas z Dalekiego Wschodu. Ich największą zaletą jest nietypowy wygląd, który przyciąga spojrzenia i robi na innych wrażenie. Chociaż wyhodowanie i pielęgnacja drzewa Bonsai to nie lada wyzwanie, coraz więcej osób podejmuje się tego zadania. Dowiedz się, jak wygląda proces formowania drzewek Bonsai oraz jakie narzędzia się do tego wykorzystuje.

Formowanie drzewek Bonsai – na czym polega?

Drzewka formowane szkółka to działania, które polegają głównie na cięciu i drutowaniu. Właśnie od tych dwóch czynników zależy ich wielkość oraz kształt. Wszystkie te rośliny wymagają regularnego cięcia, ponieważ cały czas rosną. Należy je formować już od samej sadzonki – a w pierwszych latach usuwa się większość pędów. Usunięcie wszystkich cienkich gałęzi ma na celu wyeksponowanie pnia. W tym celu używa się sekatorów, standardowych nożyc lub ich wersji nieco dłuższej i smuklejszej, która umożliwia dostęp nawet w trudne miejsca. Dodatkowo oprócz gałęzi i pędów przycinać można również liście, dzięki temu te nowe, które dopiero rosną, będą mniejsze. Doskonale w tym celu sprawdzą się specjalne nożyczki do liści – zazwyczaj są one stosunkowo małe i mają krótkie ostrze, dzięki czemu pozwalają na precyzyjne cięcia. Systematyczne cięcie roślin jest też ważne z tego względu, że stymuluje roślinę do wytwarzania nowych pędów, dzięki czemu przyjmuje pożądany wygląd. Zabiegi te należy więc wykonywać przez całe życie rośliny.

Narzędzia wykorzystywane do formowania drzewek Bonsai

Formowanie drzewek polega również na drutowaniu – w ten sposób nadaje się pniu oraz pędom odpowiednich kształtów. Dobrze uformowane drzewko ma wyeksponowany pień, potężne konary oraz spękaną korę. Efekt ten można uzyskać za pomocą specjalnych narzędzi. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z drzewkami Bonsai, nie musisz od razu kompletować całego zestawu profesjonalnych narzędzi – na początek odpowiedni jest prosty komplet składający się kilku elementów, takich jak sekator, nożyczki, kleszcze do drutu oraz hak do korzeni. Najlepiej wybierać małe narzędzia, którymi łatwiej się posługiwać i wykonywać precyzyjną pracę. Nożyce powinny jednak być na tyle solidne, aby posłużyły do przycinania grubych pędów w środku gęstej korony drzewa. Natomiast skośne kleszcze są chętnie stosowane do usuwania wyrastających z pnia gałęzi – dostępne są modele o prostych lub półokrągłych ostrzach oraz wypukłe. Najlepiej dobrać je do rodzaju hodowanych drzewek.

studio