Do czego stosujemy smar silikonowy?

Smary silikonowe są chyba najbardziej uniwersalnymi środkami smarnymi dostępnymi na rynku. Z uwagi na to, że w jego składzie znajdują się różne mieszanki silikonów mineralnych, jest on wysoce hydrofobowy, co znajduje wiele zastosowań – zwłaszcza w miejscach, gdzie zależy nam na wypieraniu wody. Zobacz, gdzie można zastosować silikonowy smar i dlaczego warto mieć go na swojej półce.

Gdzie znajduje zastosowanie smar silikonowy?

Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań smaru silikonowego. Od motoryzacji, w której wykorzystywany jest do konserwowania elementów ruchomych (nie tylko w samochodach), przez przedmioty użytku codziennego, jak akcesoria sportowe, aż po kuchnię – spotkać go można np. w ekspresach do kawy. Smary silikonowe wykorzystywane są również do ochrony różnych elementów przed działaniem wody – gumowe, drewniane czy nawet metalowe przedmioty często są nim smarowane, co pozwala im znosić próbę czasu, nawet będąc wystawionym na działanie czynników atmosferycznych. Guma nasmarowana takim smarem nie będzie pękała i murszała, drewno stanie się hydrofobowe, przez co nie będzie pękało, pleśniało i gniło, a elementy ruchome (najczęściej metalowe) nie będą tarły tak intensywnie, dzięki czemu dłużej wytrzymają pracę. Smar silikonowy ponadto cechuje się dobrym przewodnictwem prądu, dlatego znajduje zastosowanie również w miejscach, gdzie jest ona pożądana (np. do smarowania połączeń elektrycznych czy klem akumulatorów).

Właściwości smaru silikonowego

Smary opracowane na bazie silikonu swoje zastosowania zawdzięczają swoim właściwościom, których niekiedy próżno szukać wśród konkurencyjnych produktów. Na długo zapewniają dobry poślizg, ale przy tym nie są klejące i nie brudzą. Odporność na wodę i hydrofobowość również bardzo często okazuje się przydatna w wielu zastosowaniach. Poza tym nie twardnieją, zapobiegają przyleganiu i są antystatyczne, czyli nie przyciągają kurzu, dzięki czemu znacznie wolniej się brudzą.

Gdzie nie stosować smaru silikonowego?

Zastanawiając się nad tym, do czego stosujemy smar silikonowy, warto mieć na uwadze pewne ograniczenia związane z jego właściwościami. Relatywnie słabo znosi wysokie temperatury (można go stosować do 200 stopni Celsjusza), przez co nie może być stosowany na mocno nagrzewających się elementach, w tym przy silniku. Poza tym nie każdy rodzaj smaru silikonowego może być stosowany przy obróbce produktów spożywczych – trzeba się uprzednio upewnić. To jednak niewielkie ograniczenia szczególnie mając na uwadze wiele zastosowań tego rodzaju smaru.

studio